♥♥♥

♥♥♥
♥♥♥

środa, 20 listopada 2013

Kopciuszek nie ubiera się u Prady



Która panienka  marzyła o balu z urodziwym księciem? Każda! Gwarantuję, dlatego na pierwszy ogień analizy wybrałam Kopciuszka.

Baśń ta pierwszy raz została spisana w Chinach ok.860 roku. Europejczykom historię Kopciuszka przybliżył Giovambattista Basile w dziele Kotka  Cenerentola,  jednak największą sławę zyskała wersja baśni stworzona przez braci Wilhelma i Jacoba Grimm.


Historia biednej, skromniutkiej panienki, której los nie oszczędzał nie traci na aktualności, ot wystarczy ingerencja wróżki-stylistki, dwa machnięcia różdżką tudzież użycie zalotki i już niepozorne dziewczę staje się …księżniczką.
 I nagle On, ten jeden jedyny, boski Książę zakochuję się od pierwszego wejrzenia w tajemniczej nieznajomej, lecz zegar wybija północ, panna ucieka, gubi pantofelek ( swoją drogą pewnie mocno niewygodne jest bieganie w jednym bucie, no ale co tam, księżniczkom wolno więcej), wraca szara rzeczywistość i gdy już prawie nie ma nadziei na szczęśliwe zakończenie,  jaśnie wielmożny książę wykazuję się determinacją i szuka, szuka aż znajduje biednego Kopciuszka. 

Jednym słowem oliwa sprawiedliwa - następuje metaforyczna rekompensata cierpienia i otrzymujemy gwarancję, że szlachetność zawsze zostaje nagrodzona. 
Podobny schemat fabularny jest jednym z ulubionych  twórców komedii romantycznych, wykorzystany został między innymi w filmach: Zabawna buzia (1957), Pretty Woman (1990), Ja cię kocham, a ty śpisz (1995), Wesele Muriel (1994), Sabrina (1954,1995), Pokojówka na Manhattanie (2002) 
                                                    Sabrina,1954
                                                 Pretty womman, 1990



                                               Pokojówka na Mahattanie, 2002
Fabuły wszystkich wymienionych filmów, chociaż na pozór różne, przedstawiają podobną historię, młoda dziewczyna z  niezauważanej brzyduli zmienia się w piękność, zadziwia i zachwyca swoje otoczenie oraz oczarowuje księcia.
O ile Julię  Roberts jako Kopciuszka wyobrazić sobie jest dość łatwo, o tyle Hugh Grant w pantofelku budzi konsternację… no może nie dosłownie w pantofelku, ale, jednak jedna z jego ról, ta w filmie Notthing Hill, jest męską wersją Kopciuszka, bo jak inaczej interpretować historię, skromnego, mało wyrazistego,  o ile nawet nie mdłego właściciela księgarni, który skrada serce hollywoodzkiej gwiazdy. Kopciuszek jak się patrzy!


 Wniosek z tego prosty: sprzątanie ma sens, Kopciuszek też od tego zaczynał, froterując mieszkanie można poczuć się, jak w bajce:))

 Tematem genezy, historii i analizy gatunku oraz schematami strukturalnymi, i wzorcami bohaterów w komediach romantycznych zajmuje się prof. Grażyna Stachówna, to właśnie na podstawie jej prac powstał powyższy artykuł

1 komentarz:

  1. A co byś powiedziała na tezę, że tego typu historie/bajki wtłaczają kobiety/dziewczynki w schematy nie pozwalające im się odnaleźć we współczesnym świecie? (zagubione bierne romantyczki)

    http://life4style.pl/life4style/wywiady-i-publicystyka/304-felietony/9024-kr%C3%B3lewny-nie-dadz%C4%85-rady.html?limitstart=0

    OdpowiedzUsuń